Mor İnek

Bu yazıyı yazmayı bir süredir düşünüyordum. Aslında E-Ticaretle, internet hukukuyla ilgili bir konu değil. Bu blogda konu dışında pek yazı yazmadım ama bunun önemli olduğunu düşünüyorum. Özellikle bu yıl büromuza çok fazla staj başvurusu geldi. Günde ortalama 3 tane başvuru geldiğini rahatlıkla söyleyebilirim. Bu başvuruların da herhangi bir stajyer arayışımız olmadığı dönemlerde geldiğinin de altını çizeyim. Aslında yazmak istediğim özetle şu; “Nasıl fark yaratıp dikkat çekersiniz?” Evet bu önemli bir soru. Bir düşünsenize onlarca özgeçmiş alan bir posta kutusunda- ki aynı posta kutusuna her gün yüzlerce başka e-posta geldiğini de düşünün- nasıl dikkat çekeceksiniz?

Ben gelen tüm mesajları, ekindeki belgeler de dahil okurum. Maalesef herkes çok standart ve belli kalıpların içine sıkışarak özgeçmiş gönderiyor. Özgeçmiş gönderimini girişimciler için çok sık kullanılan “elevator pitch” yani çok kısa sürede karşınızdakine projenizi anlatıp etkilemeniz gereken bir alan olarak düşünmelisiniz. Yaklaşık 1- 1,5 dk içinde özgeçmiş inceleyen bir kişi, birbirinin aynısı olan onlarca özgeçmişten neden etkilensin?

Cevap belli. Etkilenmez ve haliyle bir görüşmeye bile çağrılma fırsatını yakalayamazsınız. Herkes aldığı eğitimi, varsa iş deneyimi, referansı vs yazıyor. Evet bunlar olabilir. Ama ya sizi başkalarından ayıracak özellikleriniz? Bence önemli olan bu özellikler. Unutmayın sizler daha ya öğrencisiniz ya da yeni mezunlarsınız. Hiç kimse sizin iş tecrübelerinize çok fazla dikkat etmeyecektir. Peki nelere dikkat ederler? Elbette sizi başkalarından ayıracak şeylere dikkat ederler. Mesela;

  • Öğrenciyken New York’a gittim 3 ay garsonluk yaptım
  • XYZ Vakfında 3 sene gönüllü olarak çalıştım, 7 projeye katıldım, 4 projenin koordinatörlüğünü yaptım.
  • Fotoğrafla ilgilenirim, amatör sergi açtım
  • Profesyonel olarak yüzdüm, Türkiye derecelerim var

Bunlar basit örnekler. Bunlar gibi tonla farklı özelliği ön plana çıkarmak mümkün. Boşverin katıldığınız ve belki uyuklayarak dinlediğiniz seminerleri, yaptığınız yaz stajlarını, referans olarak yazdığınız ama arandığında sizi hatırlamakta zorlanacak isimleri, boş verin düşük not ortalamalarını belirtmeyi, hobi olarak kitap okumak müzik dinlemek yazmayı… Bu liste daha çok uzar. Emin olun bunları zaten herkes yazıyor. Siz farklı olduğunuz yönü yazın. Zaten bu özgeçmişi gönderirken amacınız bir görüşme ayarlamak değil mi? Dikkat çeken noktanızla karşı tarafın ilgisini çekin, en azından görüşmeyi sağlayın. Yukarıda yazdığım herkesin yaptığı şeyleri o görüşmede anlatın çok gerekli olursa.

Bir arkadaşımın dediği gibi “Mor İnek” olmak lazım. Ne alanda çalışıyorsanız çalışın farklı yönlerinizi ortaya koymaktan hiç çekinmeyin.