Neden Yazıyorum?

Internet hayatımızda ne kadar çok şeyi değiştirdi! 

Bu cümleyi farklı ortamlarda farklı kişilerden yüzlerce kez duymuşuzdur. Klişe olmakla birlikte ne kadar da doğru değil mi? Burada internetin yaygınlaşmasıyla değişenleri sıralayacak değilim. Benim için önemli olan internet sayesinde insanların alışveriş alışkanlıklarının değişmesi ve binlerce insanın da hayatını değiştirmesi.

Internetin bu kadar yaygın olmadığı zamanlarda alışveriş yapmanın kuralı basitti. Çarşıya pazara gider, ihtiyacımız olanı alırdık. 10 sene evvel market alışverişini bile bilgisayarımızın başından yapabileceğimizi söyleseler muhtemelen (sektörü bilen insanları bir kenara koyarsak) birçoğumuz ihtimal vermezdik.

Neyse biraz fazla uzun bir girizgah oldu galiba. Neticede bu yazıyı okuyanlar zaten bunların hepsini biliyordur. Bu sayfayı oluşturmaktaki en büyük amacım internetin sosyal alana olduğu kadar hukuki alana da yansımaları büyük olan elektronik ticarete bir hukukçu gözüyle bakarak, bugüne kadar edindiğimiz tecrübeleri ilgililere aktarmak ve yazıları okuyup yorum yapan, soru gönderenlerden bilmediğimiz yeni şeyler öğrenmek.

Burada yazacaklarım arasında, e-ticaret’in tüketici hukukuna olan etkileri, bu alanda çalışanların hukuka uygun davranmak adına dikkat etmesi gerekenler, mevcut e-ticaret sitelerinin hukuka ne kadar uygun davrandıkları, e-ticaret alanında iş yapacak bilhassa genç girişimcilere yol gösterici tavsiyeleri sıralayabiliriz. Elbette yazılarıma yorumlar geldikçe farklı konulara da temas etmemiz gerekebilecektir.

Bu blogu oluşturmamın bir nedeni de E-Ticaret özelinde çok fazla yazı ve kaynağın bulunmaması. Genel olarak hukukçular elektronik ticareti Bilişim Hukuku çatısı altında değerlendirmektedir. Aslında e-ticaret başlı başına ele alınması gerekli çok önemli bir konudur. Tabi burada yazacaklarımız internet üzerinden yapılan ticaret ekseninde olacaktır. Bilindiği üzere telefon gibi iletişim araçlarıyla da elektronik ticaret yapılabilmektedir. Ben bu konuya çok fazla değinmeyeceğim. Bizim ana argümanımız internet üzerinden yapılan işlemler olacak.

En kısa zamanda ilk yazımda buluşmak dileğiyle.

 

“Neden Yazıyorum?” için 4 cevap

  1. Merhaba Burak Bey;
   Her ay en azından bir kaç tane yazı yazmaya gayret edeceğim. Sizin gibi sektörle ilgili konuklarımızın yorumları ve önerilerini de bekliyorum.

 1. Merhaba Gökhan Bey.
  Akşam Samet Egesoy’un http://www.sametegesoy.com/topic.php?kid=5 yazısını okuyunca blogunuzun bu alanda çok faydasının olacağının düşünmekteyim. Başarılarınızın ve yazılarınızın devamını dilerim. Bloğunuzda üyelik sistemi oluşturduğunuzda adresimi kaydetmenizi rica ederim.
  Orhan AKDERELİ

  1. Orhan Bey;
   Güzel dilekleriniz ve yorumlarınız için çok teşekkürler. Umarım sektör açısından faydalı bir paylaşım ortamı oluşturabiliriz. Üyelik sistemine geçersek mutlaka adresinizi dahil edeceğim.
   Saygılarımla

Yorumlar kapatıldı.